Selülit Tedavisi

Selülit normal bir durum değildir. Cilt ve cilt altı yağ hücrelerinin anormal  oluşumu sonucunda ortaya çıkmaktadır. 

Selülit, lenfatik ödem, yağ fıtıklaşması, sertleşmiş bağ dokusu ve östrojen seviyesindeki dalgalanmalardan kaynaklanan bozuk mikro dolaşım sonucu oluşmaktadır. Yağ artışı ve ödem, mikro dolaşımı daha çok bozar ve sonuçta bir kısır döngü oluşur.

Bunun sonucunda, cilt altındaki bu problem cildin yüzeyinde de portakal kabuğu olarak tarif edilen  görünümün ortaya çıkmasına sebep olur. İşte bu görünüm, selülit olarak isimlendirilmektedir.

Selülit üç elemandan oluşur :

1. Dirençli ve hareketsiz hale gelmiş bölmeli bir cilt altı bağ dokusu 
2. Bölgesel yüzeyel yoğun ödem 
3. Cilt altı bağ dokusu içine hapsolmuş yağ hücreleri birikintileri.


Selülit 4 aşama olarak sınıflandırılır :

Derece 0 :Deri iki parmak arasında sıkıldığında bile ortaya çıkmaz.
Derece 1 :Ayakta dururken ve yatarken selülit görülmez. Deri sıkıldığında portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar.
Derece 2 : Ayakta dururken sellülit görülür ancak yatarken kaybolur.
Derece 3 : Ayakta ve yatarken selülit görüntüsü ortaya çıkar.

Selülit kendini en çok, kalça, basen, göbek ve bacaklarda göstermekte ve sebep olduğu estetik problemlerin yanında artık bir sağlık sorunu olarakta kabul edilmektedir.

Selülitin yaygınlığı ve derecesi, tedaviyi zorlaştırmamakta ancak tedavi içeriğini ve süresini değiştirmektedir.

Sonuç olarak, selülit şikayetiniz ne kadar uzun süredir varolursa olsun, ne kadar ileri derecede olursa olsun, mutlaka size uygun bir tedavi seçeneğinin mevcut olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız.

Temelde bir mikro-dolaşım problemi sonucu ortaya çıkan selülit, dolaşım ve yağ metabolizması üzerinde düzenleyici etkisi çok önemli olan Ozon uygulamaları sonucunda, ileri derecede düzelme göstermektedir.

Sistemik ve Lokal Ozon uygulamaları, genel olarak tüm vücutta yağ metabolizması ve mikro dolaşım üzerine olumlu etkilerinin yanında, selülitli bölgede, sıkışmış yağların çözülmesi, lenf drenajının artması ve dokuların kendilerini yenilemelerini sağlamakta ve bunun sonucunda portakal kabuğu görünümünün hızla kaybolmasına ve gergin ve parlak bir cilt yapısına kavuşmanızı sağlamaktadır.

Whatsapp