Mezoterapi Uygulamaları

Fransa’da yaklaşık 15 000 doktor tarafından uygulanmakta olan mezoterapi yöntemi, Türkiyede de sıkça uygulanmaktadır. Mezoterapi uygulaması ilk kez Dr.Pistor tarafından az miktardaki ilacın problemli bölgelere doğrudan verilerek, iyileştirilmesini hedef almıştır. Mezoterapide ilacın yalnızca problemli bölgeye verilmesi,etkinliği arttırırken yan etkilerini de en aza indirgemiş olur.

Vücuttaki hastalıkların veya ağrı duyulan bölgelerin, mikro enjeksiyon yoluyla deri içine ilaç verilmesi durumudur. Deri içerisine çok ince iğne ucuna sahip enjektör yardımıyla uygulanır ve direk sorunlu olan bölgeyi hedefler. Genelde ağızdan alınan ilaçlar kısmi bölgeleri hedef alamaz oysa mezoterapi sorunlu olan bölgeye direk uygulandığı için yan etki de oluşmaz.

Hastaların çoğu acı veya ağrı şikayeti duymazlar. Kullanılan mezoterapi iğnesi çok incedir, yaklaşık bir saç teli kalınlığındadır. Bu sebeple mezoterapi sırasında bazı hastalarçok az acı veya ağrı duyabilir. Mezoterapi sırasında rahatsızlık hisseden hastalara, uygulama bölgesine işlemden yarım saat önce anestezi etkili krem sürülebilir.

Mezoterapinin ciddi bir yan etkisi yoktur. İğne yerlerinden hafif kızarıklık meydana gelebilir. Ancak bu yan etkilerin daha az olması için mezoterapiyi uygulayan kişinin uzman olması gerekmektedir. Dolayısıyla mezoterapi, uzman hekim tarafından uygulandığında yok denecek kadar az yan etki oluşturur. Eğer cilt dokusundan ufak çaplı şişlikler ve morluklar oluşursa bu yan etkiler, 1-2 gün sonunda düzelecektir.

Mezolifting (Yüz Mezoterapisi)

Yüz derisinin yaşlanmasının ilk belirtileri ince çizgi ve kırışıklıkların belirginleşmesi ile ortaya çıkar. Genetik ve çevresel faktörler ile yaşam şartları yaşlanma sürecini etkiler. Yaşlanma engellenemez fakat deri üzerindeki etkileri azaltılabilir ve geciktirilebilir. Yaşlanma etkilerini azaltabilecek birçok yöntem olmasına karşın yüz mezoterapisi en doğal ve kolay olanıdır. Mezolifting ile yaşlanmayı geciktirici ve belirginleşmiş çizgileri dolgu maddeleri ile giderici uygulamalar yapılabilmektedir.

Yüz, boyun, dekolte ve ellerde uygulanabilen antalya mezolifting, orta yaş üstü, yıpranmış cilde sahip, düzensiz beslenen, cildi kuru olan veya ciltte sarkma gibi sorunlarla karşılaşan kişilerde daha net ve belirgin sonuçlar verir.

Daha genç ve yıpranmış ciltlerde düzenli olarak yapılacak antalya yüz mezoterapisi ile cildin sağlıklı, canlı ve olabildiğince genç kalması sağlanır.
Cildin altına enjekte edilecek vitamin, protein, hücre yenileyici, dolaşım düzenleyici gibi bir ilaç karışımıyla uygulanır. Çok ince bir enjektör sayesinde derinin altına karışım enjekte edilir ve bu işlem ortalama 20 dakika sürer.

3 ile 6 seans arasındaki uygulamalarla cildin toparlanması ve canlanması sağlanır. Sonrasında rahatça günlük yaşantıya devam edilebilir, yüzde oluşan hafif kızarıklığı gidermek amaçlı makyaj dahi yapılabilmektedir. Çevresel ve genetik faktörlerden dolayı saç sağlığı ile alakalı olumsuz gidişatları hemen herkes dönemsel dahi olsa yaşamaktadır. Saçlarda güçsüzlük, canlılığını kaybetme, dökülme, kırılma… gibi sorunlar için mezoterapi en çok kullanılan klinik uygulamalarındandır.

Kan dolaşımındaki bozulmalar saçlı deriyi besleyen ve yenilenmesini sağlayan oksijen, vitamin ve organik besinleri alamamasına sebep olur. Böylece saçlarda cansızlık, güçsüzlük veya dökülme gibi problemler ortaya çıkar.

Saç Mezoterapisi

Antalya saç mezoterapisi ile saç köklerine uygulanan bu yöntem sayesinde tüm saçlı alan taranmış ve köklere ulaşılmış olur. Bu sayede doktor saç köküne girmek istediği derinliği, zerketmek istediği ilaç miktarını belirler ve hasta için maksimum fayda sağlanmış olur.

Mezoterapi uygulaması kişiye göre değişmekle birlikte genelde ilk ay haftada 1 kere, takip eden dönemde ise 3 ayda bir yani senede 4 kere olmak üzere mevsim geçiş mezoterapisi olarak uygulanır.
Saç mezoterapisi saç ekimine alternatif olarak kullanılan bir yöntem değildir. Var olan güçsüzleşmiş kaybetmek üzere olunan saçları sağlıklı hale getirmek ve onların köklerine tutunmasını sağlamak amacıyla uygulanır. Kan dolaşımını hızlandırarak ve kökleri besleyerek saç sağlığına destek verilmiş olur.

Saç Mezoterapi Uygulama Şekli

Haftada bir kez 4 seans, ardından iki haftada bir kez 4 seans daha olmak üzere toplam 8 seans, idame yani koruyucu tedavilerde amaç Hücum Tedavisi ile elde edilen olumlu etkinin korunmasıdır. Doğal olarak Koruyucu Tedavinin tercih edilmesi için aktif saç dökülmesinin durmuş olması gerekir.

Mezoterapi İle Zayıflama ve Bölgesel İncelme

Fazla kilolar veya bölgesel yağlanmalarından şikayetçi olanlar için kurtarıcı bir çözümdür. Sebebi ise ağrısız, kısa süren ve normal yaşantısına hemen dönülebilen çok başarılı bir uygulama olmasındandır. Bacaklar, kollar, ve karın bölgesinde uygulanabilen mezoterapi, zor kilolardan kısa ve pratik yoldan kurtulmayı sağlar.

Alan tedavisi olarak ta bilinen bu yöntemde küçük dozlarda bölgesel olarak uygulanır. İnce uçlu enjeksiyonlar sayesinde derinin orta tabakasındaki kılcal damar uçlarına ulaşılır, orada ki dolaşımın hızlanması sağlanmış olur.
Belirli bir bölgede toplanmış yağ hücreleri özelliğini kaybetmiş, içinde su toplayan ve sertleşen dokular halini alırlar. Mezoterapi ile bölgesel incelme uygulamasında yağ eritici, dolaşım düzenleyici karışımlar enjekte edildiği için yapısı bozulmuş yağ hücreleri kan dolaşımını düzenlediği ve lenfatik sistem canlandığı için parçalanır ve bölgeyi rahatlatırlar. Bu şekilde yağ hücreleri sıkıştığı yerden kurtulur ve giderek incelme sağlanır.

Genellikle 8-12 seans arasında süren bu uygulama ortalama 30 dakika sürer ve 1 aylık süre içinde 1 veya 2 beden incelme hedeflenir. Mezoterapi ile bölgesel incelme uygulaması yapıldıktan sonraki 12 saat duş alınmamalı, deniz veya havuza girilmemelidir.

Mezoterapi İle Selülit Tedavisi

Selülit hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir sorundur, bir hastalık değildir. Kadınların vücudunun değişik yerlerinde oluşur ve estetik açıdan görüntüyü etkiler. Basen bölgesi, bacaklar ve kalça en çok görülen yerlerdendir. Yağ doku hücrelerinde olan bazı değişikliklerden dolayı yuvarlak yağ birikintilerinin oluşmasıdır.

Kadınlarda selülit ciltte erkeklerden daha fazla su tutmasından, cilt yapısının daha narin ve ince olmasından kaynaklanan bir problemdir. Zayıf kişilerde de görülebilmektedir. Selülit oluşumunda genetik faktörler de önemli bir etkendir. Selülitin de bir gelişim süreci vardır. Erkenden duruma müdahale edilmesi halinde kontrol altına alınabilir ve cilt kolayca eskisi gibi pürüzsüzleştirilebilir.

Selülit konusunda en etkin tedavilerden biri mezoterapidir.

Selülit mezoterapisi ile derinin orta katmanına ilaçlar enjekte edilir. Çok ince uçlu iğneler sayesinde yan etkisi olmayan ilaçlar hedef bölgeye gönderilir. Kılcal damarlar sayesinde bu ilaçlar selülitli bölgede direkt etki yaratır. Bu sayede dokularda oluşmuş ödemi çözer, kan toplanmalarını önler, bozulmuş lenf ve kan dolaşımını düzenler. Hücreler uyarılarak yağların yakılması ve parçalanması sağlanır. Kan dolaşımındaki artış sayesinde de yağ artıkları kolayca atılır. Mutlaka doktor tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir.Selülitmezoterapisi ortalama 20-30 dakika sürer ve beklenen etki 10-15 seans aralığında alınır. Sonrasında 1 yıl içinde 1 veya 2 kez uygulanması tedavin koruma aşaması için yeterlidir. Kişinin günlük hayatını etkileyen herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Selülit mezoterapisi uygulanan hasta eski yeme alışkanlıklarına devam edip, egzersiz yapmayı ihmal ederse selülitin tekrardan oluşma riski bulunmaktadır.

Whatsapp