loading

loading

Masseter Botoks

 

Yüz Küçültme Estetiği: Masseter Botoksu

Masseter Botoksu Nedir?

Mandibula da denilen alt çenemizi kapatmamıza yarayan iki temel kas vardır. Bunlardan biri başımızı iki elimizin arasına aldığımızda avuçlarımızın altında kalan, şakak bölgesindeki temporal kas, diğeri ise çene köşemize bağlı olan masetter kasıdır. Her iki kas, özellikle güçlü olan masseter kası çene eklemi üzerinde etkisi güçlü bir kastır. Kimi zaman anatomik özellik olarak ( ailesel özelliğimiz), kimi zaman da aşırı sakız çiğneme gibi çok kullanmaya bağlı bu kas güçlenir. Öyle ya, vücut çalışırken de hangi kası daha çok kullanırsanız o gelişmiyor mu? Bazen de strese bağlı olarak gece diş sıkmalarına ve diş gıcırdatmalarına eşlik edecek şekilde stres ile ilişkili olarak bu kas aşırı güçlenebilir ve hacmini arttırabilir. Masseterin güçlenmesi çene eklemindeki kıkırdağın baskı altında kalmasına neden olur. Bu kıkırdak dizimizdeki menisküslere benzer ve baskıya maruz kalması ile aşınır ve çene eklem ağrılarına neden olur. Eğer masseter kasının güçlenmesi erken yaş dönemlerinde başladı ise bağlı olduğu çene köşesini bile dışa doğru çekerek çene kemiğinin (mandibula) genişliğini bile arttırabilir. Mandibulanın enlemesine büyümesi demek yüzümüzün alt kısmının genişlemesi demektir.

Toparlamak gerekir ise masseter kası fonksiyonel anlamında çene eklemi ile, görsel anlamda da alt yüz segmentimizin geniş görünmesi ile ilişkilidir. Peki bu kası durdurmak mümkün mü? Bu olumsuz etkileri geri çevirmek mümkün mü?

Masseter Botoksu Antalya

Seksenli yıllarda keşfedilen botoks çok daha sonraları spastik paralizi vakalarında tedavi amacı ile kullanılmıştır. Bu nedenle kas kuvveti kontrolünde yakından tanıdığımız bir moleküldür. Masseter kasına uygulayacağımız botoks bir hafta içerisinde kaslarda yumuşamaya neden olur. Bu da size huzurlu rahat uykuları vaat eder. Uygulamanın altıncı haftasında bu kasın hacminde gözle görülür incelme olur. Bu incelme direkt olarak alt yüz yarımızda küçülme olarak kendini gösterir. Etkinlik süresi yine klasik botoks bilgisinde olduğu gibi 3-5 ay ortalamasındadır. Elbette etkisi geçtiğinde gerginlik hissi önce gelirken, kasın hacim kazanması yine dört-altı hafta kadar bir süre alabilmektedir.
Massetter kası ve kasın dışarı doğru çekerek genişlettiği mandibula (çene kemiği) cerrahi olarak ta zayıflatılabilmektedir. Fakat cerrahi öncesi elde edilmesi beklenen sonuçların botoks gibi güvenli ve geri dönüşü olan yöntemle sınanıp test edilmesi de ayrıca bir avantajdır.

Antalya masseter botoksu, çene botoksu ya da diğer adıyla yüz inceltme botoksu beş dakika gibi kısa sürede gerçekleştirilip gündelik yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. Sıklıkla 10. Gün ve altıncı haftada hastaların kontrolü uygun olmaktadır.

 


Antalya Masseter Botoks

Masseter Botoks tedavisi ve Masseter Botoks fiyatı hakkında Daha fazla bilgi için iletişim numaramızdan bizi arayabilir, Whatsapp numaramız ile sorularınızı sorabilirsiniz.

Whatsapp