loading

loading

Botoks

Botoks, tüm dünyada amaç ve sonuçlari ögrenildikçe kullanimi artan,en kolay ve en hizli kirisiklik yok etme yöntemi olarak biliniyor.Ancak ismi sik duyulsa da her zaman gündemde olsa da botoks hakkinda bilinmeyen çok sey vardir.Kisa zaman öncesine kadar pek çok nörolojik hastaligin tedavisinde kullanilan botoks,son yillarda estetik amaciyla yogun sekilde kullaniliyor.

BOTOKS NEDIR ?

Latince adi clostridium botilinum olan bakterinin salgiladigi toksinin, laboratuvar kosullarinda islenerek insan için tedavi edici hale getirilmis  sekline botoks diyoruz.

BOTOKSUN ETKI MEKANIZMASI

Tüm vücudumuz beyin tarafindan kontrol edilir.Herhangi bir hareketi yapmak istedigimizde beyinden çikan hareket konutlari sinirler araciligi ile kaslara iletilir.Sinir tarafindan uyarilan kas da harekete geçer.Botoks,sinir uçlarinda iletisimi saglayan moleküllerin salgilanmasini durdurarak,sinirlerin,çalistirdigi organlar ile arasindaki iletisimi keser.Bu durumda beyinden gelen komutlar sinirlerin çalistirdigi organlara yani kaslara ya da ter bezlerine ulasama.O organin,yani kas ya da ter bezlerinin çalismasi engellenmis olur.

BOTOKSUN KULLANIM ALANLARI 

Tipta birçok alanda, botoxtan, bu etki mekanizmasi sayesinde yararlanilir. Felç hastalarinda kas kasilmalarini önlemede, tik dedigimiz farkinda olmadan yapilan mimik hareketlerinin tedavisinde, sasiligin düzeltilmesinde kullanilir.Estetik cerrahlar ise çogu zaman mimik kaslarinin hareketlerine bagli olarak belirginlesen dinamik yüz çizgilerini belirginligini yok etmek için, asiri terleme tedavisi için, kas gerginligine bagli olusan migren agrilarini tedavi etmek için botoks kullanir.

Botox mimik çizgilerini nasil azaltir?

Yüzdeki mimik kaslarinin yillarca hareket etmesi sonucunda, üzerindeki deride katlanmaya bagli olusan çizgiler yerlesik hale gelir. Bu çizgiler, kas hareketlerinden kaynaklandigi için bunlara dinamik çizgiler adini veriyoruz. Örnegin alindaki yatay çizgiler, kaslar arasindaki dikey çizgiler, göz kenarlarindaki kaz ayagi dedigimiz çizgiler, agiz çevresindeki dikey çizgiler dinamik çizgilerdir. Yüzün üst kismindaki alin bölgesindeki dinamik çizgiler yasli, yipranmis bir görünüm, iki kas arasindaki çizgiler ise çatik kasli, kizgin bakis ifadesi verir. Yüzdeki mimik kaslarinin hareketleri botoks uygulandiginda zayiflar, hatta kas bir süreligine hiç çalismaz. Kaslarin hareketlerindeki zayiflamadan dolayi üzerindeki derideki kas hareketleri ile ortaya çikan çizgilenmeler yavas yavas silinir. Sonuç olarak kizgin, yasli, bezgin gibi görünen yüz ifadesi giderilerek daha genç, daha canli bir ifade kazanir.

Botoks ve Terleme Tedavisi

Botox ter bezlerine de uygulanabilir. Bu sekilde ter bezleri ile onlari çalistiran sinir uçlari arasindaki iletisim kesilir. Böylece ter bezlerinin asiri çalismasi engellenmis olur. Çogu kisi özellikle koltuk alti terleme probleminden dolayi büyük rahatsizlik duyar. Özellikle yaz aylarinda herkeste koltuk alti terlemesi olur. Bu durum, hem kisinin kendisini, hem çevresini kötü ter kokusu ile rahatsiz eder.Koltuk alti terlemesi için botoks uygulanacaksa yaz öncesi, özellikle nisan, mayis aylari en uygun aylardir. Ben bütün hastalarima yaza girmeden önce botoks uyguluyorum. Mayis ayinda koltuk alti botoks enjeksiyonu yaptiran bir kisi bütün yazi terleme ve ter kokusu problemi olmadan geçirir. Diger taraftan bazi kisilerde mevsimle iliskisi olmaksizin avuç içleri ve ayak tabanlari da çok yogun terleyebilir. Avuç içinin sürekli terli olmasindan dolayi tokalasmaya çekinen hastalarim bile vardir. Asiri terlemesi olan ve bu durumu sosyal, psikolojik problem haline getiren kisilerde botoks uygulaması ile oldukça basarili sonuçlar alinir. Yapilan enjeksiyon terlemeyi azaltir. Terlemeye bagli olusan ter kokusu sikayetini ortadan kaldirir.

Botoks ve Migren Tedavisi

Botoxun migren üzerine etkisi yakin zamana kadar bilinmiyordu. Migren hastasi olup da, yüz bölgesindeki kirisikliklarin düzeltilmesi için botoks enjeksiyonu uygulanan hastalarda botoks enjeksiyonu ardindan migren ataklarinin düzeldiginin farkedilmesiyle bu tedavi tesadüfen kesfedilmis oldu. Migren agrilarinin büyük bir kisminin altta yatan nedeni bas bölgesindeki kaslarin gerginligidir. Migrende agri ataklarina neden olan kaslarin gerginligi ortadan kaldirilirsa yani kaslar gevsetilirse, migren agrilarina neden olan faktör ortadan kaldirilmis olur. Migren tedavisinde birçok agri dindirici ilaç kullaniliyor. Ancak botoksun en büyük avantaji,botox agriyi dindirmiyor, agrinin ortaya çikmasini engelliyor. Migren hastalarinin % 80-90'i botokstan yarar görür. Botoksun migren tedavisindeki etkisi yaklasik 4-6 ay sürüyor. Yani bir botox uygulamasindan sonra 5-7 gün içinde etkisi baslar, 4-6 ay boyunca agrisiz bir dönem yasarsiniz. Etkisi geçmeye basladiginda tekrar yeni enjeksiyon yapilmasi gerekiyor.

Botoks injeksiyonu uygulamasi nasil yapiliyor?

Botoks bir ilaç injeksiyonu seklinde uygulanir. Agrili bir islem degildir. Çok ince uçlu bir igneyle injeksiyon yapilir. Enjeksiyon yapildigi anda igne batmasina bagli olarak hafif bir aci hissedebilirsiniz. Tek hissedeceginiz aci sadece bundan ibarettir.Botox migren tedavisi uygulanacaksa, gerginlige neden olan kaslarin içine, kirisikliklarin düzeltilmesi isteniyorsa kirisikliga neden olan kaslarin içine, terleme tedavisi uygulanacaksa, terleme sikayeti olan bölgede derinin altina yapilmasi gerekir. Toplamda 5-10 dakikalik bir islemdir. Islemi uyguladiktan sonra sakinmaniz ya da dikkat etmeniz gereken hiçbir sey yoktur. Normal hayatinizi kaldiginiz yerden itibaren aynen sürdürebilirsiniz.

Botoksun etki süresi

Botoksun etkisi enjeksiyon uygulamasindan 1 hafta sonra yeterli seviyeye gelir. Etki her geçen gün giderek artar. 1 ay sonunda yerlesik bir hal alir. 2-3 ay kadar bu seviyede kalir. Sonra yavas yavas azalmaya baslar. Kirisiklik düzeltmek için ve mgren tedavisi için uygulanan botoksun etkisi 5-6 ay sonra kaybolur. Terleme tedavisi için uygulanan botoksun etki süresi daha uzundur. Bu sürenin bazi hastalarda 11 aya kadar uzayabildigi görülmüstür. Botoxun etkisi geçtiginde hiçbir sakincasi olmaksizin tekrar tekrar uygulanabilir. Tekrar eden enjeksiyonlarda etki süresi daha uzun olur.

Botoks, donuk ve ifadesiz ya da asimetrik bir görünüme neden olur mu ?

Botoks eline enjektör alan her doktorun uygulayabilecegi bir islem degildir. Ama maalesef neredeyse o hale geldi. Bu uygulamayi yapmak için yüz kaslarinin anatomisine son derece hakim olmak gerek. Her doktorun yüz anatomisini bildigini varsayabiliriz. Ancak bu yeterli degil. Yüz bölgesinde enjeksiyonlarin yapilacagi noktalari dogru bir sekilde belirlemek çok önemli. Dogru noktadan 3-5 mm lik sapmalar dahi sonucu kötü yönde etkileyebilir. Örnegin çapi 0,5 cm olan bir kasin tam içine gelecek sekilde enjeksiyon yapmak için anatomi bilgisinin yani sira çok özel deneyim ve beceri gerektirir. Doktor, enjeksiyon yapacagi noktalari dogru sekilde belirleyemezse ya da gelisigüzel noktalara gelisigüzel dozlarda enjeksiyon yaparsa donuk yüz ifadesi de olur, ifadesiz bir yüz de olur, asimetri de olur, her sey olur.Botoks sonuçlari hakkinda pek çok olumsuz söylenti duymanizin nedeni iste budur. Tam tersi, enjeksiyon yapilacak noktalar dikkatlice belirlenip, konuya hakim, isi bilen bir kisi tarafindan yapildiginda ise mükemmel sonuçlar ortaya çikar, son derece dogal bir görünüm yakalanir. Sizi taniyan kisiler yüzünüze baktiginda bir farklilik, bir degisim, bir gençlik hissederler, ama bu farkin nereden geldigini bir türlü çözemezler. Isin en güzel yani da iste bu. Yüzünüze gelen güzellikle birlikte botoxlu oldugunuz dahi belli olmaz.

Botoksun yan etkisi var mi ?

Botoksun saglik açisindan hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama aninda hafif bir sislik, kizariklik, belki anlik morarma olabilir. Bunlarin hepsi geçici olan seylerdir, ciddiye almaya gerek yoktur. Gerçek anlamda ise olumsuz hiçbir yani yoktur. Ancak, gebelik ve emzirme dönemlerinde botox uygulamalari konusunda kesin bilgiler olmadigi için hamile ve lohusalarda uygulanmasini dogru bulmuyorum. Sinir-kas sistemine ait hastaligi olan kisilere, örnegin myastenia gravis, Eaton Lambert Sendromu olan hastalara botoks uygulamasini önerilmez.


Antalya Botoks

Botoks tedavisi ve Botoks fiyatı hakkında Daha fazla bilgi için iletişim numaramızdan bizi arayabilir, Whatsapp numaramız ile sorularınızı sorabilirsiniz.

Whatsapp