loading

loading

Ozon nedir ?

Ozon, toksik olmayan ve yaşamsal değerimiz olan oksijen moleküllerinin bileşkesinden oluşmaktadır. Ayrıca, hepimizin bildiği gibi; ozon tabakası, Dünya etrafında bir koruyucu kalkan olarak, gezegenimiz için hayati öneme sahiptir ve güneşin radyoaktif etkilerinden canlıları korur.

Medikal ozon nasıl elde edilir ?

Ozon jeneratörü olarak adlandırılan yüksek teknoloji ürünü bir cihaz yardımıyla, O2 molekülü parçalanır ve elde edilen atomlardan biri başka bir O2 molekülü ile birleştirilerek O3 molekülü elde edilir. Buna da medikal ozon denir.
Saf oksijenden oluşan medikal ozon, aktif oksijen moleküllerini içeren doğal bir dezenfektandır.

Ozonterapi nedir?

Ozonun (medikal ozon) tıpta uygulanmasına ozonterapi denir. Ozonterapi çok geniş ölçüde sağlık ile ilgili faydalar sunmaktadır. Rahatlama ve detoksifikasyonun yanı sıra, bağışıklık sisteminin uyarılmasını ve kan dolaşımının artışını da sağlar.
Ozonterapi, bu etkilerin fayda sağlayacağı sağlık bozukluklarının giderilmesine yönelik destekleyici tedavilerde de yaygın olarak uygulanmaktadır.

Etki Mekanizması Nasıl?

Vücudumuz mükemmel bir oksidatif sistemdir. Bu oksidadif sistem dışardan yiyeceklerle aldığımız enerjiyi hücrelerimizin kullanabileceği enerji modeline; ATP ye çevirmektedir. ATP’ler yakılarak bedenimizin enerji ihtiyacı olan fonksiyonları yerine getirilmektedir. Bu enerjinin kullanımı sonucu ortaya çıkan metabolitlere “Serbest Oksijen Radikalleri (SOR)” denilmektedir. “SOR” hücrelerimiz için zararlı ürünlerdir ve hücrelerden başlayarak vücudumuzun yaşlanmasına neden olurlar. Bedenimiz, mükemmel bir mekanizma olduğundan bunlardan korunmanın yollarını da kendi bünyesinde barındırmaktadır.  Bu SOR’ lerinden korunmanın yollarına “Antioksidan Sistemler” denir.

İşte ozonterapinin temel etki mekanizması bu “Antioksidan Sistemlerin” uyarılmasıdır. Ozon gazı kana karıştırılması ile birlikte tüm antioksidan sistemlere mesaj gönderilmiş olur ve antioksidan sistemler aktif çalışmaya başlar. Antioksidan sistemlerin aktiflenmesi ile ortamda birikmiş olan serbest oksijen radikalleri (SOR) hızla bağlanarak zararsız hale getirilir. Böylece ozonterapi uygulanması sonrasında bedenimiz daha zinde ve enerjik bir duruma gelir.

Olumlu etkileri neler?

Ozonun insan vücudundaki etkileri sonucunda sağlanan yararlı gelişmelerin başlıcaları şunlardır:

Kendini iyi hissetme: Ozon tedavisi gören kişilerin ortak ifadeleri kendilerini çok iyi, zinde ve sağlıklı hissettikleridir.

İmmun sistemin güçlenmesi: Çeşitli hastalıklara yakalanmış kişilerin bu hastalıklardan kolaylıkla kurtulmasının yanında yeniden bu tür hastalıklara yakalanmamasını sağlar. Özellikle mevsimsel grip ve diğer grip salgınlarından etkilenen ve risk grubunda yer alan kişiler üzerindeki koruyucu etkisi çok güçlüdür.

Kan dolaşımının artması: Bir yandan damarların genişlemesini diğer yandan kan hücrelerinin yapımını hızlandırmak yoluyla yetersiz kanlanan vücut bölgelerine, yeterli miktarda kanın gitmesi sağlanır. Bu yolla çeşitli damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır.

Yeni hücre yapımı: Yeni hücre yapımının hızlanması sonucunda iyileşmeyen yaraların kapanması mümkün olabilmektedir. Diğer yandan doğumdan sonra geçen her gün yaşlanan insanoğlunun yaşlanan hücrelerinin sağlığa kavuşması yanında, yeni ve genç hücrelere kavuşması sağlanır. Yapısı bozulmuş dokuların yenilenmesi ozon sayesinde mümkün olmaktadır.

Detoks etkisi: İnsan vücudunda üretilen zararlı maddelerin uzaklaştırılması yoluyla, olası zararlardan korunması gerçekleşir. Alman bilim çevrelerinde, kanın yıkanması olarak kabul gören ozon terapi, gerçek anlamda detoks etkisi yaratmaktadır.

Antimikrobik etki: Bilinen her türlü virüs, bakteri, mantar gibi çeşitli hastalık etkenlerinin dezenfeksiyonunu sağlar. Bu yolla antibiyotikler ile tedavi edilemeyen veya tedavi edilmesi çok güç olan hastalıklarının tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Ağrı giderici: Ağrıya yol açan nedeni ortadan kaldırmanın yanında ağrının hissedilmesine neden olan kimyasal bileşenlerin uzaklaştırılması yoluyla ağrı hissinin kısa sürede yok olmasını sağlar.

Antikanserojen etki: Genel olarak kanser hücreleri oksijensiz ortamda oluşur ve çoğalır. Ozon yoluyla yüksek oksijene kavuşan dokulardaki kanserojen hücreler üreme yeteneğini yitirirler. Özellikle kanser görülme sıklığını azaltması üzerinde çok sayıda bilimsel yayın bulunmaktadır.

Yaşam kalitesini arttırma: Sağladığı tüm yararların yanında insanların bedensel ve ruhsal anlamda sorunlarını azaltarak veya yok ederek yaşam kalitesi denilen değerleri yükseltir. Uyku kalitesinin artmasından, zihinsel ve fiziksel performansın artışına kadar, hayatın her anını ve yönünü olumlu yönde etkileyen ozon terapi, bizlere yaşam sevincimizi geri kazandırmaktadır.

Medikal Ozonun Kullanıldığı Alanlar

1.    Romatizmal hastalıklar (Ankilozan spondilit  ve Romatoid Artrit tedavisi) 
2.    Hepatitler (Hepatit B ve Hepatit C tedavisi) 
3.    Eklem kireçlenmelerinin tedavisi (Artrozlar, eklem sıvısının azalması, eklem içine injeksiyon)) 
4.    Kemik erimesinin (Osteoporoz) tedavisi 
5.    Kronik yorgunluk ve Fibromiyalji tedavisi (Kas içine injeksiyonlar) 
6.    Felç sonrası nörolojik durumlar 
7.    Kas ve eklem ağrılarının tedavisi (Bel fıtığında, Disk içine injeksiyon)
8.    Baş dönmesi ve kulak çınlamasının tedavisi 
9.    Migren ve baş ağrılarının tedavisi 
10.    Multipl skleroz, Parkinson gibi dejeneratif sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde 
11.    Hipertansiyon ve kalp hastalıklarının tedavisinde 
12.    Tip 2 diyabet tedavisinde 
13.    Kanser tedavisinde kemoterapi etkinliğini arttırma ve yan etkilerin azaltılmasında 
14.    Ülseratif  Kolit , Crohn  Hastalığı gibi kronik barsak hastalıklarında 
15.    Gastrit ve mide ülseri tedavisi 
16.    Kapanmayan yaralar , diyabetik ayak yaraları , yanıkların tedavisi 
17.    Kalp damar hastalıkları, venöz yetmezlik ve yaraları gibi damar hastalıklarında 
18.    Burger hastalığının tedavisi 
19.    Akut ve kronik enfeksiyon hastalıklarının tedavisi 
20.    Sedef hastalığı, vitiligo, egzema, liken planus, skleroderma, mantar hastalıkları ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisi 
21.    Alerjik astım, alerjik rinit  gibi alerjik kökenli hastalıkların tedavisi 
22.    Anti-aging (yaşlanmanın geciktirilmesi)
23.    Detoks (toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması)
24.    Yaşlılığa bağlı görme sorunları (Maküler dejenerasyon)

Ozonterapi'nin kanser için önemi nedir ?

Nobel ödülü sahibi Alman bilim adamı, Dr. Otto Heinrich Warburg, ödül kazandığı çalışmasında "kanserin ilerlemesine ana sebebin, hücrelerdeki düşük oksijen seviyeleri olduğunu" savunmuştu. Günümüzde, ozonterapi kanser tedavilerinde başarılı bir destek ve önleyici öneme sahiptir. Ek olarak, ozonterapi tümör hücrelerinin gelişimini önlediği gibi, bağışıklık stemini güçlendirerek, kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerinden de korumaktadır.

Selülitlerin giderilmesinde Ozonterapi nasıl ve ne kadar etkilidir ?

Selülit tedavisinde, medikal ozon, derinin epiderm tabakasına verilerek, bölgesel hücrelerde oksijen oranının artışı sağlanır. Böylece yağların çözülmesi ve dokusal kan dolaşım artışı gerçekleşir. Sonuç olarak, ciltte selülit yerine pürüssüz, daha canlı, incelmiş ve sıkılaşmış bir görünüm sağlanır.

Sağlıklı kişiler neden Ozonterapi yaptırırlar ?

Uzun yaşamın sırlarından biri de hastalık önleyici tedavilerdir. Ozonterapi'nin, iyileştirme özellikleri nedeniyle uygulama alanları oldukça yaygın olup, günümüzde salgın hastalıklar başta olmak üzere koruma ve güçlendirme uygulamalarında önemli rol almaktadır. Ozonterapi, sağlığımız için zararlı yağları, yağ asitlerini, metabolik elementleri ve toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve böylece kalp damar sistemimizi korur. Aşırı yağlanmayı engeller. Birikmiş toksinlerin, sağlıklı hücreleri yok ederek yaşlanmayı hızlandırdığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, sağlıklı kişilerin de doktor takibinde ve düzenli ozonterapi alması, bağışıklık sistemini güçlendirmek, anti-aging ve detoks etkisi açısından önemlidir.

Stres ve zeka faaliyetleri sürecinde Ozonterapi destek sağlar mı ?

Beyin gücü ile çalışan ve stresli iş dünyasında bulunan profesyoneller, iş adamları, sanatçılar ve sürekli sınavdan sınava koşan öğrencilerin, güçlü beyin faaliyetleri açısından bol oksijene ihtiyaçları vardır. Öte yandan, zaman darlığı ve yaşamsal koşullar, çoğunlukla toksik maddelere maruz kalmalarına sebep olur. Ozonterapi, beyin gücü açısından önemli destekler sağlar ve stres dönemlerinde koruyucu olması önemlidir.

Enfeksiyonel kadın hastalıklarında Ozonterapi nasıl uygulanır ?

Medikal ozonun sağlık uygulamalarında da anti-infektif etkisi vardır. Vajene yerleştirilen sonda yardımıyla verilen medikal ozon, bu bölgede varsa özellikle mantar veya diğer enfeksiyonları yok eder. Ayrıca, tüplerin iltihaplarında, rahim, rahim ağzı ve yumurta kistlerinde ve rahim ağzı yaralarında medikal ozonun tedavi etkileri önemlidir.

Ozonterapi'nin bağışıklık sistemine etkisi nedir ?

Kana karışan medikal ozon, akyuvar üretimini uyarır. Basitçe anlatmak gerekirse, akyuvarlar vücudumuzda bulunan ve sağlığımızı tehdit eden, bakteriler, virüsler ve mantarlara, hatta kanser hücrelerine karşı vücudun savunmasından sorumludur.

Medikal Ozonun uygulama yöntemleri nelerdir ?

Majör ozonterapi – Otohemoterapi

Minör ozonterapi – Otohemoterapi

Rektal, vajinal, kulak ve nazal olarak insuflasyon uygulaması

Torbalama (Bagging) veya Kupalama uygulamaları,

Kas içine, cilt altına, cilt lezyon içine veya eklem içine enjeksiyon uygulamaları

Ozonterapi'nin uygulanması sakıncalı olan durumlar nelerdir ?
Yakın zamanda kalp krizi geçirmiş olan kişilere uygulanması,

Aşırı alkol alanlara uygulanması,

Kanama – pıhtılaşma bozuklukları,

İleri derece kansızlık sorunları olanlara uygulanması,

Kronik ve tekrarlayıcı pankreatit hastalarına uygulanması,

Hipertiroidi olanlara uygulanması

Whatsapp