loading

loading

Ozon Tedavisi İle Bel Fıtığı Tedavisi


Bel fıtığı, son yıllarda oldukça sık rastlanan ve her yaşta görülen, günlük yaşantıyı oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Özellikle bel ve bacak bölgesinde meydana gelen ağrılar kişilerin sağlığını ve yaşantısını olumsuz etkiler. Fakat, gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün yeni bir tedavi yöntemi de bulunmakta. Ozon tedavisi de bel fıtığı tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri. 

Ozon Tedavisi Nedir?


Oksijenin özellikle insanlar için öneminden bahsetmeye gerek bile yok. Yaşamın en temel ihtiyacı olan “oksijen” hastalıkların tedavisinde de oldukça büyük rol oynar. Oksijen 02 olarak bilinir, Ozon ise 03 olarak bilinen, oksijenin yüksek enerji taşıyan halidir. Ozon, 99 oksijenden elde edilen bir gazdır.

Ozon, çok güçlü okside edici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde  vücuttan toksinleri uzaklaştırır, zararlı mikroorganizmaları yok eder.

Ozon tedavisi, bel fıtığı, yaraların iyileşmesi, romatizmal hastalıklar gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Ayrıca, kireçlenmelerde görülen  kıkırdak ve sıvı kaybını önler.

Ozon Tedavisi Bel Fıtığına İyi Gelir mi?


Bel fıtığı, bel ve bacak bölgesinde meydana gelen ağrıların temel kaynağıdır.  Son yıllarda neredeyse her yaşta görülen bel fıtığı, günlük yaşantıyı oldukça etkiler. Peki, bel fıtığı nedir?

İnsan omurgasının bel bölümü   5 adet omur ve diskten oluşur.  Bel bölgesi vücudun ağırlığını taşımakta önemli rol alır. Omurgada bulunan omurların görevi, omuriliği sarmak ve korumaktır., aralarında kıkırdak bulunur. 

Bel fıtığı, Omurlar arasında bulunan kıkırdakların zorlanma sonucu yerinden oynaması,kayması veya yırtılmasıyla omurilikten çıkan sinirlerin sıkışmasıdır.  Bazen diskin dış bölümünde olan halkanın hasar görmesi, zayıflaması sonucu fıtık oluşur. Ağır yük kaldırma, kaza, yaşlılık, aşırı kilo, uzun süre sabit kalma, yerden yanlış pozisyonla yük kaldırma, fazla doğum, düşme gibi nedenleri vardır.

Günümüzde sıkça görülen bel fıtığının tedavisi ilerleyen teknoloji sayesinde mümkündür. Geçmişte bel fıtığı tedavisinde ameliyat yaygın olsada, günümüzde en son olarak ameliyat tercih edilir.

Bel fıtığı tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar veren tedavi yöntemlerinden biri de ozon tedavisidir.

Son günlerde televizyonlarda, sosyal medyada sıkça duyduğumuz ozon tedavisi, insan sağlığının karşılaştığı birçok hastalıkta kullanılır. Zayıflama, gençleşme, kanser tedavisi bunlardan birkaçı. Ancak, ozon tedavisinin en büyük etkisi özelliği ağrı kesici ve hücre yenileyici olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde de bel fıtığı tedavisinde oldukça etkilidir.

Bel fıtığı ve boyun fıtığı sonucu meydana gelen ağrı ve inflamasyon ( inflamasyon; yangı, iltihaplanma) ozon sayesinde giderilir ve tedavi edilir.

Bel Fıtığına Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?


Omurların arasında  bulunan disklerin başlıca görevi, omurları sarmak ve hasara karşı korumaktır. Omurların arasında bulunan diskler herhangi bir nedenden dolayı zarar görürse fıtık meydana gelir. Diskin içinde bulunan jöle kıvamındaki bölüm sinir dokusunun üzerine kayar ve baskı yapar. Bu hasar sonucu diskte şişme ve su tutma meydana gelir.

Fıtık olan disk, bel ve bacakta şiddetli ağrılara neden olur. 

Ozon tedavisinde, ozon disk içine verilir. Bu sayede, gördüğü hasar sonucu su tutarak ve şişerek fıtıklaşmaya neden olan disk onarılır. Serbest oksijen radikalleri önlenir, diskin mekanik olarak şişkinliği iner ve küçülür. Böylelikle, bel fıtığının neden olduğu ağrı ortadan kalkar.

Ayrıca, ozon tedavisi sayesinde kan damarlarıyla bölgeye kan hücreleri gönderilir ve aktif oksijen gidişi sağlanır. Böylelikle, fıtık sonucu oluşan inflamasyon önlenir ve hasarlı doku hızlı tedavi edilir.

Ozon Tedavisi Kaç Seans Sürer?


Diskosan olarak bilinen, belin 2 tarafına ince dental iğnelerle yapılan ozon tedavisi, 5-10 seans arası sürebilir. 

Ozon Tedavisinin Bel Fıtığına Faydaları


Oldukça basit bir işlem olan ozon tedavisinin bel fıtığına faydaları şunlardır;

  • Fıtık oluşan hasarlı disk, ozon sayesinde küçülür.
  • Ozon sayesinde bel fıtığı kaynaklı bel ve bacak ağrıları yok olur.
  • Fıtık oluşan diskte oluşan inflamasyon önlenir ve hızlıca onarılır.

Whatsapp